Panik atağı, bilişsel (düşünce ile ilgili), duygusal ve bedensel belirtilerle kendini göstermekle birlikte, atağı yaşadığınızda öncelikli olarak bedensel belirtileri fark edersiniz. Yani öncelikli olarak bedeninizde olan bitenle ilgilenirsiniz. Bilişsel ve duygusal deneyimleriniz daha çok, bedeninizde ortaya çıkan yaşantılara verilen tepkiler olarak düşünülebilir.

Panik atağı esnasında yaşayacağınız belirtilerin çokluğu ve yoğunluğu, sizin ne denli bitkin ve yılgın hissedeceğinizi belirliyor. Panik atağı esnasında vücudunuzda ortaya çıkabilecek belirtileri, Prof. Dr. Ertuğrul KÖROĞLU’ndan hareketle, inceleyelim.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

  • Baş Bölgesinde Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Aşırı soluk alıp verme (hiperventilasyon) nedeniyle, beyninize az kan gidebilir ve baş dönmesi ve sersemlik hissi yaşayabilirsiniz. Bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz kendinizi.

  • Vücudunuzdaki Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuzda karıncalanmalar olabilir. Terlemeye başlayabilir, sıcak ve soğuk basmaları yaşayabilirsiniz.

  • Zihninizdeki  Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Büyük bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Kendinizi belirli bir şeye odaklamakta zorluk yaşayabilir; çevrenizden kopmuş, çok uzaklardaymışsınız gibi bir duygu içine girebilirsiniz. Size, vücudunuz gerçek değilmiş gibi gelebilir. Kendinizi rüyada gibi hissedebilirsiniz. Huzursuz ve her şeye çabuk sinirlenen bir hale gelebilirsiniz.

  • Gözlerinizdeki Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Gözleriniz titreyebilir ve seğirebilir. Etrafınızdaki şeyleri bulanık görebilirsiniz. Mesela, bir sayfadaki şekiller (rakam gibi) yerinden sıçramış ya da tersine dönmüş gibi gelebilir size.

  • Ağız ve Boğazınızdaki Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Ağzınız kuruyabilir ve yutkunmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Boğazınıza bir yumru oturmuş, boğazınız tıkanmış, soluğunuz kesilmiş gibi hissedebilirsiniz. Boğaz kaslarınız gerilmiş gibi olabilir ve sesiniz titrekleşebilir.

  • Kalbinizdeki Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Kalbinizin atım hızının arttığını fark edebilirsiniz. Kalp atımlarınızı öylesine güçlü hissedersiniz ki, kalbiniz göğsünüzden fırlayacakmış gibi gelebilir size. Göğsünüzde ağrı ya da sıkışma hissedebilirsiniz.

  • Solunum Sistemindeki Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Soluk alıp verme hızınız sığlaşabilir ve artabilir. Tam ve derin bir nefes alamadığınızı hissedersiniz. Soluk almakta zorluk çeker, boğulacakmış gibi hissedebilirsiniz.

  • Mide ve Bağırsaklardaki Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Midenizde düğümlenme hissedebilirsiniz. Bazıları yaşadıklarını, “Midemde kelebekler uçuşuyor.” diye tasvir ediyorlar. Midenizde bulantı ve kramp benzeri ağrılar yaşayabilirsiniz. Mide ve bağırsak spazmları, bağırsaklarda “çağıltı” sesleri, ishal ve kabızlık yaşayabilirsiniz.

  • Kaslarınızdaki Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Özellikler boyun ve omuz olmak üzere, vücudunuzun bütün kaslarında genel bir gerginlik olabilir. Araba kullanıyorsanız mesela, direksiyonu öyle bir sıkarsınız ki, parmak boğumlarınız beyazlaşır ve kollarınız iyice sertleşir. Başka durumlarda, elinizde olmadan ellerinizi yumruk yapabilirsiniz. Ya da tüm bunların aksine, kaslarınız öyle bir güçsüzleşebilir ki, ayakta durmakta zorlanabilirsiniz. Bacaklarınız sizi taşıyamaz gibi olur. Elleriniz ve ayaklarınız titrer, soğur terler ya da uyuşabilir.

Tüm yukarıdakilerden hareketle, sanki o güne kadarki vücudunuz size isyan etmiş gibidir. Ne yapacağınızı şaşırıp kalabilirsiniz.

Panik atakları aniden ortaya çıkar, saniyeler ya da dakikalar içerisinde doruğa ulaşır.

Bir panik atağı çoğu zaman, on dakikadan daha kısa bir süre içinde doruk noktasına ulaşır. Panik ataklarınızın süresi, birkaç dakikadan bir saate kadar değişebilir.

Bazıları, panik ataklarının saatlerce ya da günlerce sürdüğünü söyler. Ancak bunlar gerçekte panik atağı değildir. Ya gün içinde birden çok panik atak geçiriyorlardır, ya da panik atak yaşama ile ilgili kaygıları çok yüksektir.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yazının yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle.