Soru: Ben size İ. şehrinden yazıyorum. Son dönemlerde kendimi çok kötü hissediyorum. İnternetten yaptığım araştırma sonucunda bende panik atak olabileceğini düşündüm. Ama hastanenin hangi bölümüne gideceğimi bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Cevap: Merhaba. Panik bozukluğu yaşayan insanlar genelde şöyle bir süreçten geçiyorlar: Kişi ilk olarak, tanımlayamadığı, korku dolu bir deneyim yaşıyor. Ne olduğunu anlayamadığı için hastanelerin acil servisine gidiyor; ya da kalbinde ortaya çıkan belirtileri bir kalp krizi olarak yorumlayıp kardiyoloğa (kalp doktoruna) gidiyor.

Tavsiye Bağlantı: Panik Atak Nedir?

Kişinin kalbinde bir sorun varsa zaten gerekli müdahale yapılıyor. Ancak kişinin kalbinde bir sorun çıkmazsa ve doktor kişinin yaşadıklarını panik atak belirtisi olarak yorumlarsa, onu bir psikiyatriste gitmesi için yönlendiriyor.

Psikiyatrist, değerlendirme sonucunda kişiye panik bozukluk teşhisi koyuyor ve ilaç tedavisine başlıyor. Şayet, psikiyatristin kendisi psikoterapi desteği sunuyorsa, kişiye psikoterapi öneriyor. Psikiyatrist psikoterapi desteği sun(a)mıyorsa, psikoterapist veya uzman psikolog gibi başka bir uzmandan psikoterapi desteği almasını tavsiye ediyor.

Tavsiye Bağlantı: Panik Atak Tedavi Yöntemleri

Dolayısıyla, sizin de yapabileceğiniz şey öncelikle bir kalp doktoruna görünmektir. Kalbinizde sorun çıkmadığında, doktorun yönlendirmesiyle psikiyatriste gitmek, sonrasında da ilaç tedavisi ve psikoterapi desteği almaktır.

Panik atak tedavisi için psikolojik destek almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Gsm: 0505 495 4727