Panik atak (panik atağı), başta panik bozukluğu olmak üzere, diğer anksiyete bozukluklarında da (sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk gibi) görülebilen, akut ve beklenmedik biçimde ortaya çıkan, yoğun bir anksiyete (kaygı, bunaltı, endişe) nöbeti olarak tanımlanır.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak (panik atağı), yoğun kalp çarpıntısı, terleme, soluk almada güçlük; ölüm, bayılma ve kontrolü kaybetme korkusu gibi belirtilerin eşlik ettiği, göreceli olarak kısa süren (genellikle 1 saatten kısa) şiddetli bir anksiyete (kaygı, bunaltı, endişe, korku) yaşama durumudur. Panik atak, son derece korkutucu ve rahatsız edici bir deneyimdir. (Panik atak belirtileri hakkında ayrıntılı bir okuma için, Panik Atak Belirtileri linkine tıklayınız.)

Panik atak, aniden başlar ve ortalama olarak 10 dakika içerisinde doruk noktasına ulaşır. Panik ataklar, birkaç dakika ile bir saat arasında bir süre devam edebilir.

Panik atağı yaşayan kişiler tipik olarak ölmekten, çıldırmaktan veya bayılmaktan korkarlar ve bu olasılıkların gerçek olacağına yürekten inanırlar. Yaşadıkları korku dolu deneyimleri, gerçek bir felaketin habercisi olarak yorumlarlar.

Panik atak geçirdiğinizde kendinizi gergin ve huzursuz hissedersiniz. Başladığınız etkinliği aniden bırakabilir, veya bulunduğunuz yerden aniden ayrılabilirsiniz.

Panik atak (panik atağı), korku sistemlerinin anormal biçimde çalışması olarak düşünülebilir. Durumu daha iyi anlamak için alarm sistemi metaforunu kullanabiliriz. Güvenliği artırmak amacıyla, evinize bir alarm sistemi kurduğunuzu düşünün. Sağlıklı şekilde çalıştığında, bu sistemin, kapının zorlanması gibi belirli durumlarda devreye girmesi gerekir. Ancak sistem bozulduğunda, kapının önünden bir kedi geçtiğinde de alarm çalışmaya başlayabilir. Bu durumda da siz, sürekli bir korku ve teyakkuz halinde olursunuz. Sizin güvenliğinizi sağlaması gereken sistem, bozulduğu için, sizi rahatsız etmeye başlamıştır. Panik atağı da aynı şekilde, insanın, savunma sisteminin bozulması sonucunda gerçekçi olmayan korkular yaşamasıdır.

“Panik Atak Nedir?” Sorusuna DSM-V‘in Cevabı
Panik atak tanısı için, DSM-V’teki 13 belirtiden en az 4’ünün kişide bulunması gerekir. 4’ten daha az belirtinin görüldüğü ataklara kısıtlı belirtili atak adı verilir.

Panik atağı için DSM-V tanı ölçütleri nelerdir?
A. Aşağıdaki belirtilerden dördünün ya da daha fazlasının birden başladığı ve 10 dakika içinde en yüksek düzeyine ulaştığı ayrı bir yoğun korku ya da rahatsızlık duyma döneminin olması:

Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması
Terleme
Titreme ya da sarsılma
Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
Boğulma hissi
Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
Bulantı ya da karın ağrısı
Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
Derealizasyon (gerçek dışılık duyguları) ya da depersonalizasyon
( benliğinden ayrılmış olma )
Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
Ölüm korkusu
Paresteziler (uyuşma ya da karıncalanma duyumları )
Üşüme

Panik Atak Çeşitleri Nelerdir?

DSM-IV-TR, 3 tür panik atak tanımlar:

1- Beklenmedik şekilde ortaya çıkan panik ataklar: Bu tür ataklar ortada hiçbir neden yokken ve birdenbire yaşanan nöbetler olarak tanımlanır. Panik bozukluğunda görülen panik ataklar, beklenmedik panik ataklardır.

2- Duruma bağlı olan panik ataklar: Bir insanın kedi, köpek, herhangi bir nesne ya da durum karşısındaki tutumuyla ve davranışlarıyla kendisini belli eder. Bu bağlamda, sosyal ortamlarda aşırı anksiyete yaşayanlarda da duruma bağlı panik atakların ortaya çıktığı görülmektedir. Duruma bağlı panik atak, tetikleyici bir durumla (sahneye çıkma, eleştirilme, yalnız kalma, terk edilme gibi) karşılaşıldığında veya karşılaşma olasılığında ortaya çıkan panik ataktır.

3- Durumsal yatkınlık gösteren panik ataklar: Tetikleyici bir durumda ortaya çıkmayıp, uzun bir süre sonra ortaya çıkan panik ataklardır. Bir tartışma esnasında değil de, tartışmadan sonra yaşanan panik ataklar gibi.

Literatürde, bu panik atakların dışında panik atak çeşitleri de tanımlanmaktadır:

Bazı kişilerde, uyku sırasında nedensiz olarak başlayan ve korkuya neden olan gece gelen panik ataklar görülebilir. Bazı çalışmalarda, gece gelen panik atakların, panik bozukluğu hastalarının %40-70’inde en az bir kez görüldüğü bildirilmiştir. Söz konusu panik atakların, kabuslarla ilgisi yoktur.

Öznel bir anksiyete ve korkunun görülmediği panik ataklar da vardır. Bunlar, korkusuz panik atak olarak
tanımlanır. Korkusuz panik atağı olan hastalar daha çok, göğüs ağrısı gibi sebeplerle, kardiyoloji gibi psikiyatri dışı polikliniklere başvurmaktadırlar.

Tavsiye Bağlantı: yusufbayalan.com

Panik atağın yaşam boyu görülme sıklığı, erişkinlerde %2-4 oranındadır. Yapılan çalışmalarda, erişkinlerin %24’ünün yaşamları süresince panik atak geçirdikleri saptanmıştır. Cinsiyet açısından bakıldığında da bu oranın kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla olduğu görülmektedir.

Panik atak hakkındaki soru ve düşüncelerinizi, yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.